Ta strona wykorzystuje pliki cookies ("ciasteczka"). Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Pielgrzymka Arcybractwa NSPJ do Częstochowy ...

Opublikowano: sobota, 15 czerwiec 2019

”150 Lat przy sercu Jezusa”

Wspólnota Arcybractwa NSPJ z naszej parafii uczestniczyła 15.06.2019 w XXXIV Ogólnopolskiej pielgrzymce Arcybractwa Straży Honorowej na Jasnej Górze.

Wyruszyliśmy o godzinie 400 rano wraz z opiekunem naszej wspólnoty strażowej ks. Andrzejem Gruszką. Rozmodleni i ze śpiewem na ustach, szczęśliwi dotarliśmy do Częstochowy. Była to jubileuszowa pielgrzymka, 150 rocznica utworzenia Bractwa Straży Honorowej w Polsce i stulecie Arcybractwa. Tegoroczna pielgrzymka wspólnoty miała charakter dziękczynna za to, że dzieło przetrwało trudne czasy polskiej historii. O godzinie 10.00 w sali ojca Augustyna Kordeckiego odbyła się konferencja s. Marii Bernadetty Wysockiej, wizytki z Krakowa, która jest opiekunką wspólnoty. Siostra ta opowiedziała nam historię powstania organizacji. Następnie Referat wygłosił ks. Jacek Pędziwiatr. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja pieśni z płyty ”Nieziemscy” Michała Niemca. O godzinie 13.30 odbyła się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich którą poprowadził  ks. Stanisław Łątka, dyrektor diecezji tarnowskiej. Rozważania wygłosili zelatorzy z różnych ośrodków w Polsce. Centralnym punktem spotkania przebiegającego pod hasłem ”150 lat przy Sercu Jezusa” była msza święta na szczycie jasnogórskim. O godzinie 15.00 zebranych powitał ojciec Mieczysław Polak, podpszeor Jasnej Góry, przypominając, że czerwiec to miesiąc w którym w sposób szczególny oddajemy cześć NSPJ. Eucharystii przewodniczył biskup Stanisław Salaterski, delegat KEP do spraw Arcybractwa. Obecni byli dyrektorzy krajowi, ks. Józef Gaweł SCJ i matka Maria Bernadeta Wysocka. Na rozpoczęcie mszy, wszyscy zebrani odśpiewali hymn jubileuszowy. Biskup Salaterski przypomniał nam historię naszej wspólnoty, że Arcybractwo powstało we Francji w 1863 roku, a w 1869 została powołana wspólnota straży przy klasztorze sióstr wizytek w Krakowie, że Matka Najświętsza jest tą, która pełniąc pierwszą straż, jest dla nas ciągle wzorem do naśladowania w byciu sercem przy Sercu Pana Jezusa, ofiarowaniu Mu swojej miłości, wynagradzaniu za zniewagi jakich Bóg obecnie doznaje od ludzi, że członkowie Arcybractwa NSPJ codziennie przez jedną godzinę ustaloną przez siebie nie przerywając swoich zajęć, w duchu adorują NSPJ. Biskup wspomniał również, że współczesny świat jakby zapomniał że "Bez Boga ani do proga", że lekceważone jest prawo Boże i próbuje się je zastąpić ludzkim prawem. Gender, profanacja Matki Bożej, Mszy Świętej i tych którzy ją sprawują wymaga wynagrodzenia. Trzeba nam bronić świętości Boga, darów Bożych nam ofiarowanych i tych którzy starają się jako ludzie tymi darami nam służyć. Musimy podejmować akty pokuty, modlitwy i dobrych dzieł, aby wynagrodzić Bogu za to zło które zalewa współczesny świat, mówi biskup Salaterski. Udając się na pielgrzymkę mieliśmy też własne przemyślenia i intencje, ale przyświecał nam jeden cel, aby oddać hołd Matce Bożej i zapewnić ją o naszej miłości i oddaniu.

W drodze powrotnej towarzyszyła nam modlitwa i śpiew. Jeden z uczestników dał świadectwo jak Opatrzność Boża zadziałała w jego życiu. Tuż po północy dotarliśmy do Lublina. Dziękujemy Pani Zofii Gaudyn, zelatorce Arcybractwa Straży Honorowej za zorganizowanie pielgrzymki, a ks. Andrzejowi Gruszce za przewodzenie tej pielgrzymki.

Zapraszamy do galerii